Wędrówki z Bolkiem i Lolkiem po Małopolsce

 

Przeżyjmy to jeszcze raz razem z "Bolkiem i Lolkiem" - film z przedsięwzięcia pt. "Dzień jak z bajki - organizacja widowiska plenerowego opartego na motywach "Bolka i Lolka" dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Centrum Kultury

2016-05-13

Obchody 153 rocznicy Bitwy pod Krzykawką

Obchody 153 rocznicy Bitwy pod Krzykawką

W rytm marsza wygrywanego przez Orkiestrę Dętą ZGH, delegacje instytucji i organizacji z terenu naszej gminy i powiatu, w towarzystwie mieszkańców sąsiednich wsi, przemaszerowały pod pomnik pułkownika Nullo na polanę w Krzykawce. Tak rozpoczęły się uroczystości patriotyczne upamiętniające bitwę, stoczoną w tym miejscu 153 lata temu.

Jak podkreślił, witając zebranych gości, wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński, powstanie z 1863 roku było największym zrywem narodowo-wyzwoleńczym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Właśnie ono, pomimo klęski militarnej i ogromu przelanej krwi, umocniło polską świadomość narodową i wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. I choć mówiąc o powstaniu styczniowym, myślimy o walce o wolność Polaków, to uroczystości w Krzykawce mają zawsze wymiar międzynarodowy. - Dzisiaj, jak co roku, czcimy pamięć bohaterskiego Włocha – mówił wójt Dudziński. - Z wdzięcznością przyjmujemy dar wolności okupiony krwią nie tylko naszych przodków ale również bohaterskich cudzoziemców, których poświęcenie przyczyniło się do zjednoczenie Europy. Korzystając z tego daru, z radością kultywujemy tradycje przyjaźni polsko-włoskiej, czego dowodem jest przyjazd rodaków walecznego pułkownika Francesco Nullo.
Słowa wdzięczności padały tego dnia pod pomnikiem wiele razy. Za pamięć o udziale Włochów w wydarzeniach z czasów powstania styczniowego oraz za ciepłe przyjęcie na Ziemi Bolesławskiej dziękował Ugo Rufino, dyrektor Instytutu Włoskiego w Krakowie. O przyjaźni pomiędzy mieszkańcami obu krajów, która wciąż jest kontynuowana, mówili natomiast przedstawiciele Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej prof. Wojciech Narębski i prezes Ewa Sałkiewicz-Munnerlyn. Pamięć o tych, którzy stracili życie w polskim powstaniu goście uczcili składając symboliczne kwiaty pod pomnikiem. Oprócz władz i radnych Gminy Bolesław oraz reprezentacji bolesławskich sołectw byli to także posłowie na Sejm i ich reprezentanci, Starosta i przedstawiciele Zarządu Powiatu Olkuskiego, reprezentanci gmin powiatu olkuskiego i będzińskiego, a także delegacje jednostek, urzędów, i organizacji z ich terenu. Nie zabrakło dzieci i młodzieży z okolicznych szkół, do których dołączyła delegacja zaprzyjaźnionej Szkoły w Bergamo we Włoszech.
Już po raz drugi rocznica bitwy pod Krzykawką stała się nie tylko okazją do uroczystości patriotycznych, ale również do promocji największego waloru podbolesławskiej Krzykawki, czyli staropolskiego dworku. Kolejny raz teren przy dworku wypełnił gwar mieszkańców, śmiech dzieci, a przede wszystkim wspaniała muzyka. Powaga znanych wszystkim pieśni patriotycznych mieszała się z lekkością przebojów ze starych filmów i musicali, a donośne głosy zaproszonych artystów przeplatały się z wdziękiem dziecięcych wykonań. Na scenie stanęli tego dnia Zespół FolkEkspress, uczniowie Zespołu Szkół im. płk. Francesco Nullo w Krzykawie oraz chór Kantare, działający w Centrum Kultury w Bolesławiu. Do późnych godzin wieczornych mieszkańcy bawili się przy muzyce zespołu Ares.

 

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

« Powrót