Wędrówki z Bolkiem i Lolkiem po Małopolsce

 

Przeżyjmy to jeszcze raz razem z "Bolkiem i Lolkiem" - film z przedsięwzięcia pt. "Dzień jak z bajki - organizacja widowiska plenerowego opartego na motywach "Bolka i Lolka" dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Centrum Kultury

2009-03-18

Zewsząd spoglądały anioły...

„Nie ten żył długo, kto liczne miał lata, lecz ten, kto zrobił wiele dobrego dla świata” –
w oprawie tych słów Adama Naruszewicza wójt gminy Bolesław, Ryszard Januszek wręczył żonie ś.p. Zbigniewa Strasia, medal pamiątkowy i dyplom „Zasłużonego dla Gminy Bolesław”. Tym samym do plejady osób zasłużonych dla naszej gminy trafił rzeźbiarz, poeta, regionalista, samorządowiec, społecznik, a przede wszystkim wielki człowiek.


Uchwałę o pośmiertnym nadaniu tytułu zasłużonego podjęto 12 lutego br. Uroczystą, XXXI Sesję Rady Gminy Bolesław, na której uhonorowano ś.p. Zbigniewa Strasia połączono z promocją tomiku „Strasizmy i straszki” – jednym z ostatnich „dzieci” twórcy.
Dopełnieniem uroczystości była wystawa fotografii, dokumentującej kolejne etapy powstawania bolesławskiego dworku, który był przysłowiowym „oczkiem w głowie” ś.p. Zbigniewa Strasia. Zewsząd na gości dworu spoglądały rzeźby dłuta Strasia, a wśród nich anioły, świątki, postaci Chrystusa Frasobliwego oraz te o tematyce górniczej.
O zasługach ś.p. Zbigniewa Strasia można by pisać długo. Mówiąc krótko: żył z pasjami. Jego świat był pełen rymów, bo to do nich, podobnie jak do sztuki, rodziny i swojej gminy pałał niezmierną miłością. – Rzeźbił, pisał, dokumentował, fotografował, czuwał, wspierał... Wspierał każde przedsięwzięcie, które mogło służyć promocji i rozwojowi gminy Bolesław. Stworzył i prowadził pracownię rzeźby „Drzewiej”, był inicjatorem nadania imienia Waśniewskich Gminnej Bibliotece Publicznej, ze swoimi pracami uczestniczył w wielu plenerach i spotkaniach promujących gminę, brał udział w szeregu spotkań na temat historii regionu i sztuki dla uczniów i młodzieży okolicznych szkół. – mówiła podczas uroczystego popołudnia Barbara Rzońca, dyrektor Centrum Kultury w Bolesławiu. Tak, jak w każdej swojej pracy zostawiał cząstkę siebie, tak w każdym pozostawił po sobie wspomnienie.
Z tych refleksji, bez względu na to, czy przekazano je akurat prozą czy piórem, wyłaniał się obraz wielkiego, zakochanego w swojej „małej ojczyźnie” człowieka.
Część, poświęcona promocji „Strasizmów i straszek” przebiegała zgodnie z wolą autora. Odbyła się w bolesławskim dworze, a wiersze z najnowszego tomiku przedstawili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Bolesławiu. Każda kobieta, które Zbigniew Straś tak opiewał w swojej twórczości, otrzymała czerwoną różę. Pierwsza trafiła oczywiście do żony ś.p. Zbigniewa – pani Ewy Straś. Specjalnie z myślą o Zasłużonym zabrzmiały także dwa utwory: „Babę zesłał Bóg” oraz „Rebeka”. Tego dnia można było nabyć także tomik Zbigniewa Strasia. Dochód ze sprzedaży, zgodnie z decyzją pani Ewy Straś, zostanie przeznaczony na szczytny cel: ufundowanie nagrody literackiej pt. „Piszący osesek”, której twórcą i fundatorem był ś.p. Zbigniew Straś. Nagroda trafiała do laureatów konkursów literackich
w kategorii szkolnej: Wiosen i Jesieni Poetyckich, organizowanych przez Centrum Kultury. Od tego roku nagroda ta będzie nosiła nazwę „Piszący Osesek” - Nagroda im. Zbigniewa Strasia.
Wszystkich Państwa zachęcamy do odwiedzenia wystawy poświęconej powstawaniu bolesławskiego dworku. Podążmy za słowami dyrektor Centrum, Barbary Rzońcy – Dostrzeżmy w tych zdjęciach przede wszystkim wszechobecną miłość do swojej małej ojczyzny, do Zbyszkowego wołania „tu się urodziłem, wychowałem, tu mieszkam i jestem z tego dumny”.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości, dostępnej w dziale „Galeria”.
Katarzyna Górska (Centrum Kultury)

« Powrót